Ohlédnutí za Radíkovským crossem 2019

06.11.2019

O víkendu 26.-27.10.2019 se uskutečnil už 16. závod na Radíkově u Olomouce (obec u Svatého Kopečka cca 10 km od Olomouce) v kempu Chata pod věží. Tentokrát s označením Radíkovský cross 2019 se dvěma trasami (MID a sprint). Závod byl pořádaný klubem Hanácký mushers club, který pořádá závody již 25 let.

O Závodu

Nejdelší část tratě zasahovala do území Dolan a Hluboček. Zázemí závodu se nacházelo v kempu Chata pod věží, poblíž pevnůstky v Radíkově. Kemp má k dispozici 24 chatek a 11 pokojů v hlavní budově. K tomu má i společenskou místnost, kde probíhala prezentace a sídlilo vedení závodu, a restauraci s teplou kuchyní.

Závod byl letos rozdělen do několika částí, do licencované a příchozí. Licencovaná část závodu (oficiální část závodu zaštítěná ČASS) byla dvoukolová (sobota a neděle) a zahrnovala sprintovou trať (cca 5 km), midovou trať (cca 15 km) a juniorskou trať (cca 1 km). Příchozí část závodu, která je určena pro amatérské a začínající závodníky, se konala jen v sobotu na sprintové a juniorské trase. Výjimkou byla pouze kategorie Cross-MID (MCC), určena pro běžce na midové trati. Pro tento závod byla otevřena pestrá paleta kategorií, jako spřežení čistokrevní nebo otevření se 3, 6, 8 psy; kolo, koloběžky 1-2 psy, běh (canicross).

Sobota

— Příjezd a prezentace —

Závodníci se sjížděli na závod již v pátek v odpoledních hodinách. Jednalo se hlavně o závodníky z MIDU, kteří měli prezentaci v pátek večer. V sobotu ráno dorazili závodníci sprintu a celkově ožil kemp štěkotem psů v areálu

— Start —

Start započal již v 11:00 kategorií Cross-MID, následně ve 12:00 MIDem a na něj navazujícím sprintem. Příchozí startovali až ve 13:30, po nich junioři a dětská kategorie. Starty probíhaly v minutových intervalech, kromě canicrossových kategorií. Sobotní den provázelo nádherné teplé počasí, které komplikovalo pohodlí psům na MIDu a z toho důvodu jsme museli na několika místech vytvořit napájecí a chladící stanoviště. Trať jako každý radíkovský závod pořádaný Hanáckým mushers clubem byla kopcovitá a velmi technická a tak otestovala technický stav čtyřkolek, tříkolek, kol a koloběžek a ovladatelnost psů.

— Cíl —

Do cíle závodníci přicházeli plynule a jen zřídka ve větších skupinkách. Letos jsme poprvé testovali vlastní optickou časomíru, která byla zatím umístěna pouze v cíli a měřila nám přesný čas doběhu. Tato časomíra nám umožnila mít v cíli pouze dva pořadatele, oproti předchozím ročníkům, kdy byli potřeba 3-4.

V prvním kole byli ve vedení v jednotlivých licencovaných kategoriích Lukáš Hrabica (A), Vlastimil Rec (BKJM), Jana Martinů (BKJW), Tomáš Netri (C), Zbyněk Adámek (CCM), Lenka Štelclová (CCW), Petra Sedláková (CCJ), Erik Copko (MB), Alena Pešková (MB2), Dušan Bílek (MBKJ), Petr Kolář (MSC2), Zdeněk Brůna (MU), Dalibor Dohnal (SC1), Markéta Pospíšilová (SC2), Patrik Lučanský (SC21).

— Příchozí —

Příchozí kategorie měly v sobotu večer vyhlášení. První příčky v těchto kategoriích obsadili: Oldřich Klusoň (BKJM), Lucie Kubaláková (BKJW), Tomáš Král (CCM), Kateřina Kantorová (CCW), Jana Stibůrková (SCO), Zbyněk Adámek (MCCM), Iveta Osúchová (MCCW), Veronika Svobodová (CCJ).

— ČT Sport —

Celý sobotní den nás provázel i malý štáb ČT Sport a záznam jejich reportáže je na: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10103510226-sport-v-regionech/419232400030032-mushing-pod-vezi-radikov.

Neděle

— Start 2. kola —

V neděli se začalo startovat do zamlženého a chladného rána. Start druhého kola zahájil slovenský závodník Erik Copko (MB) v 9:00, po něm následovali ostatní závodníci z MIDu a v 9:20 závodníci sprintu. V 10:06 vyrazil na trať poslední závodník.

— Cíl —

Do cíle závodníci dorazili podobně jako v prvním kole. Poslední do cíle dorazila Martina Lněničková (MB2) v 11:45 a tím uzavřela trať.

— Vyhlášení —

V nedělních odpoledních hodinách se uskutečnilo vyhlášení vítězů. Celkové pořadí se od 1. kola moc nezměnilo, kromě kategorie MB, kde Erika Copko na prvním místě vystřídal Tomáš Vondrů.

Poděkování

Na závěr chci jménem Hanáckého mushers clubu poděkovat našim podporovatelům: obcím Radíkov, Hlubočky, Dolany, Lesům ČR, Kapitulním lesům a místnímu mysliveckému sboru a sponzorům: Eminent, MushGO, pivovar Litovel a zejména firmě Krmiva Salač za poskytnutí vybavení a sponzorské dary.