— Sáňový sport v ČR —

Saňový sport si v České republice získává oblibu nejen proto, že je to zajímavá a hezká sportovní činnost, kterou člověk může provozovat se svým psem, ale rozhodně i proto, že v něm je i nádech chlapského dobrodružství z dob zlatokopů severoamerické Aljašky. Ale i ty střízlivější z nás docela určitě nadchne atmosféra závodů psích spřežení. V České republice sdružuje zájemce o tuto činnost Svaz sportu psích spřežení (SSPS). Je to sdružení, jehož cílem je koordinovat tento sport na území naší republiky a pořádat závody.

Tento svaz je začleněn do Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Svaz sportu psích spřežení se skládá ze dvou samostatných subjektů. Česká asociace sportů psích spřežení (ČASPS) organizuje závodníky bez ohledu na to, jaké psy používají ve spřežení. To znamená, že to mohou být i psi nečistokrevní. ČASPS je členem evropské asociace psích spřežení ESDRA a světové federace sportů psích spřežení IFSS.

Českomoravský sportovní klub severských plemen (ČMSKPSP) organizuje závodníky, kteří mají ve spřežení pouze čistokrevné psy severských plemen, uznaných mezinárodní kynologickou federací FCI. ČMSKPSP je členem světové federace čistokrevných psích spřežení FISTC.

Základní organizací Svazu sportu psích spřežení je Mushers klub, kterých je dnes registrováno přes 50. Členem klubu se kromě mašera (závodníka se psím spřežením), dog-handlera a pomocníka při závodech může stát každý příznivec tohoto sportu, i když sám aktivně nezávodí. Kromě jízdy na saních nebo kárách tažených psím spřežením, která má řadu kategorií podle toho, kolik psů je v zápřahu, existuje ještě pět individuálních disciplín, které se provozují obvykle jen s jedním psem. Jsou to:

Canicross (CC)

Běžec a pes


Bikejöring (BKJ)

Cyklista a pes


Skijöring (SKJ)

Lyžař a pes


Pulka

Lyžař, pulka a pes


Scooter (SC)

Závodník jedoucí na koloběžce tažený psem


V těchto disciplínách nebo-li kategoriích jsou nejlepší možnosti pro nové zájemce, kteří chtějí začít a oťukat si možnosti nového sportu. První závod psích spřežení se u nás konal v roce 1985, od té doby jejich počet vzrostl na padesát závodů v sezóně.

Petr Macek ml.